Office for People With Developmental Disabilities

Print: Print this page

Front Door Contact Numbers

06/26/13

For more information about the FRONT DOOR and accessing services, please call the Front Door access number in your region:

Region 1

Finger Lakes
855-OPWDDFL (679-3335) (Counties: Chemung, Livingston, Monroe, Ontario, Schuyler, Seneca, Steuben, Wayne, Wyoming, Yates)  

Western New York
800-487-6310 (Counties: Allegany, Cattaraugus, Chautauqua, Erie, Genesee, Niagara, Orleans)  

Region 2

Broome
607-771-7784
press 0 (Counties: Broome, Chenango, Delaware, Otsego, Tioga, Tompkins) 

Central New York
315-793-9600
Ext. 603 (Counties: Cayuga, Cortland, Herkimer, Lewis, Madison, Oneida, Onondaga, Oswego) 

Sunmount
518-536-3480 (Counties: Clinton, Essex, Franklin, Hamilton, Jefferson, St. Lawrence)
e-mail: front.door.sunmount@opwdd.ny.gov

Region 3

Capital
518-388-0398 (Counties: Albany, Fulton, Montgomery, Rensselaer, Saratoga, Schenectady, Schoharie, Warren, Washington)

Hudson Valley
845-947-6390 Rockland County
845-695-7330 (Counties: Orange, Sullivan)
914-332-8960 Westchester County

Taconic
844-880-2151 (Counties: Columbia, Dutchess, Greene, Putnam, Ulster)

Region 4

Queens
718-217-6485 Queens County

Brooklyn
718-642-8576 Kings County

Manhattan
646-766-3220 New York County

Bronx
718-430-0757 Bronx County

Staten Island
718-982-1913 Richmond County

Region 5

Long Island
631-434-6000 (Counties: Nassau, Suffolk)

Other Resources 

Front Door Technical Support Email: Front.door.technical.support@OPWDD.ny.gov

 Regional Front Door Access Team Leaders                                                Team Leader

Region 1

Pat Barry 

Finger Lakes: Chemung, Livingston, Monroe, Ontario, Schuyler, Seneca, Steuben, Wayne, Wyoming, Yates

Ann Knigge

Western: Allegany, Cattaraugus, Chautauqua, Erie, Genesee, Niagara, Orleans

Carmon Grigsby

Region 2

Deb Nowicki

Broome: Broome, Chenango, Delaware, Otsego, Tioga, Tompkins

Vickie Fergus

Central New York: Cayuga, Cortland, Onondaga, Oswego
  Herkimer, Lewis, Madison, Oneida

Deb Nowicki

Sunmount: Clinton, Essex, Franklin, Hamilton, Jefferson, St. Lawrence

Scott Sayward

Region 3

Debra Raftery

Capital District: Albany, Fulton, Montgomery, Rensselaer, Saratoga, Schenectady, Schoharie, Warren, Washington

Sheila Brazie

Hudson Valley: Orange, Sullivan 

Jill Lipson

Hudson Valley: Rockland

Vivian Street

Hudson Valley: Westchester

Lewis Prescott

Taconic: Columbia, Dutchess, Greene, Putnam, Ulster

Linda Dias

Region 4

Kathleen Kingston

Queens

Evette Herdsman

Brooklyn: Kings

Sharon Audain

Manhattan: New York

Nicole Lopez

Bronx

Myron Woodley

Staten Island: Richmond

Kerry Panarella

Region 5

Yuan Gao

Long Island: Nassau, Suffolk

Yuan Gao

Updated: 2/19/2016